Piece, które mają wolnostojący charakter i określane są jako kozy wracają nieco do łask. Coraz więcej osób chce kupować takie urządzenia.

Piecyk wolnostojący na drewno Przede wszystkim takie piece mają obecnie wiele zalet i to doprowadza do takiej sytuacji. Nowoczesne kozy są dużo bardziej funkcjonalne i bezpieczniejsze niż te dawniej wykorzystywane. Ważne kryteria Kozy określić można jako praktyczne i dekoracyjne urządzenia, które mogą się stać elementem dogrzewającym pomieszczenia. Nie powinno się traktować ich jako źródła ogrzewania domu. Oczywiście można wyposażyć dom w wiele takich pieców, ale każdy musi posiadać jeden przewód kominowy. Zanim będzie dokonana instalacja badaniem przewodu powinien się zająć kominiarz. Podobnie jak w przypadku wkładów kominowych również piece produkowane są z żeliwa i stali.

Każdy tutaj będzie miał swoje minusy i plusy. Żeliwo nagrzewa się długo, ale potem długo trzyma ciepło, natomiast stal oczywiście całkowicie odwrotnie. Żeliwo będzie materiałem bardzo plastycznym i dlatego, jeśli komuś będzie zależało na estetyce to właśnie z żeliwa można przygotowywać wiele interesujących form. Tutaj zaletą będzie również trwałość. Kozy z żeliwa będą najczęściej piecami droższymi od tych ze stali. Jednocześnie stalowe są lżejsze. Co do sprawności to można uznać 70% za już całkiem niezły wynik. Jakie zalety mają kozy? Piec tego rodzaju wydaje się, że jest doskonałym rozwiązaniem dla tych wszystkich osób, które chcą mieć w domu palący się płomień, ale są jakieś względy, które sprawiają, że takie osoby nie mogą mieć swojego kominka. Co do kozy to nie będzie tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o pomieszczenia, w jakich może się znaleźć. Mówiąc o sprawności kozy to będzie ona podobna do tego wyniku jaki będą w stanie osiągać kominki. Warto zauważyć, że jeśli o kozy to ich estetyka mocno się zmieniła i z tego względu taki piec spokojnie można dobrać odpowiednio do własnych oczekiwań estetycznych.