Osoby, które decydują się na zakup pieca wolnostojącego często podkreślają, że może być on nie tylko oryginalnym pomysłem na ogrzewanie pomieszczenia, ale również niemożliwą do zakwestionowania ozdobą wnętrza.

Bezpieczeństwo piecyka wolnostojącego Tu jednak konieczne jest poczynienie pewnego zastrzeżenia, ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego konieczne jest bowiem odpowiednie zabezpieczenie miejsca, w którym ma on stanąć. Posadzka w odległości co najmniej 60 centymetrów od pieca musi być zatem wykonana z materiałów niepalnych. Jeśli jest drewniana, wykonana z paneli albo pokryta wykładziną, nie trzeba jej demontować, dobrym rozwiązaniem okazuje się bowiem ułożenie w jej miejscu płyt z blach lub ze szkła. Tam, gdzie został zainstalowany piec można też przygotować niewielki podest obudowany estetyczną cegłą klinkierową, kamieniem naturalnym, a nawet terakotą.

Podest tego rodzaju to gwarancja wygodniejszego użytkowania, nie trzeba będzie bowiem schylać się nisko podczas podawania drewna. Względy bezpieczeństwa sprawiają również, że konieczne jest zwrócenie uwagi na to, gdzie znajdują się meble, sprzęt RTV oraz inne przedmioty, które dość łatwo mogą się zapalić. Tu nie można zapominać o tym, że do bardzo wysokiej temperatury rozgrzewa się jego obudowa, informacja o tym, że minimalna odległość od pieca powinna wynosić 80 centymetrów nie jest więc przesadzona. Oczywiście, nie można też zapominać o indywidualnych parametrach, które dostosowane są do poszczególnych typów urządzeń. Piec nie może być też umieszczony tuż przy ścianie nawet, jeśli wygląda to estetycznie i jawi się jako praktyczne rozwiązanie, które przeciwdziała zużyciu wolnego miejsca. Jeśli mamy wątpliwości, co do tego, jakie odległości powinny mieć w naszym przypadku kluczowe znaczenie, pomocna okaże się instrukcja. Czasem dobrym pomysłem jest też stosowanie specjalnych parawanów zwłaszcza, jeśli piec pracuje przy otwartych drzwiczkach.