Nowoczesne kozy są wyposażone w szereg rozwiązań, których brakowało ich starszym odpowiednikom. Już choćby dlatego warto zainteresować się nimi nawet, jeśli nasze dotychczasowe doświadczenia z rozwiązaniami tego typu nie były najlepsze.

Nowoczesne kozy zalety Wśród innowacyjnych rozwiązań regulacja mocy zawsze wymieniana jest na jednym z pierwszych miejsc. Wykorzystując szyber lub przepustnicę można regulować ilość dopływającego powietrza, a tym samym wpływać na wydajność pracy pieca. Gdy mamy do czynienia z najbardziej nowoczesnymi modelami, moc pieca jest sterowana przez termostat. Ten, w zależności od temperatury pomieszczenia, automatycznie reguluje przekrój wlotu powietrza do spawania. Nowe rozwiązania wprowadzono również w odniesieniu do dokładania opału. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z drewnem oraz brykietem drzewnym dokładanym do paleniska z wykorzystaniem frontowych drzwiczek.

Okazuje się jednak, że w sprzedaży dostępne są również modele wyposażone w niewielkie drzwiczki z boku, a także te, które posiadają zainstalowaną w płycie głównej klapę. Gdy posiadamy kozę, nie możemy zapominać o tym, że popiół powinien być usuwany systematycznie. Najlepiej, jeśli następuje to po każdym użyciu pieca, choć dopuszczalne jest wykonywanie tej czynności trzy lub cztery razy w tygodniu. Na szczęście, najnowsze rozwiązania zostały wyposażone w liczne udogodnienia, wśród których na szczególną uwagę zasługuje oddzielny pojemnik z pokrywą zabezpieczającą przed wysypywaniem się popiołu podczas przenoszenia jej prze pokój. Korzystanie z kozy jest też zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące, jeśli piec zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu. Tu najlepiej sprawdza się centralny punkt dolnej konstrukcji, w tym zwłaszcza hol lub salon. Dzięki temu nic nie zakłóca swobodnego krążenia ogrzanego powietrza. Koza nie wymaga tak dużej troski o bezpieczeństwo, jak zwykły kominek, warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od produktów łatwopalnych.