Piece wolnostojące znane też jako kozy charakteryzują się niewątpliwym urokiem. Cieszą się dużym zainteresowaniem i nie da się ukryć, że jest to zainteresowanie uzasadnione.

Zalety piecyków wolnostojących Charakteryzuje je szeroka oferta producentów, zróżnicowana stylistyka, a przede wszystkim – nowoczesna technologia. Wszystko to sprawia, że kozy stają się coraz poważniejszą konkurencją dla nowoczesnych kominków. Ich szczelnie zamknięte paleniska coraz powszechniej są wyposażone w wyjątkowo efektywne obudowy. Podnosi to ich wartość wizualną, koza staje się więc nie tylko źródłem ciepła, ale również atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrza. Postrzega się ją jako rozwiązanie idealne w przypadku wszystkich tych osób, które nie mogą pozwolić sobie na instalację kominka, jeśli bowiem istnieje tam podłączenie do komina – można umieścić ją w praktycznie każdym miejscu. Koza jest też dużo lżejsza od kominka, nie ma więc konieczności wzmacniania stropu. Jest też znacznie tańsza niż on, nie wymaga bowiem obudowy, co w przypadku kominka jest koniecznością.

Warto wspomnieć również o charakterystycznej dla niej zamkniętej komorze spalania oraz o tym, że ma moc, które umożliwia ogrzanie nawet tego pomieszczenia, dla którego charakterystyczne są naprawdę duże gabaryty. Osoby, które zastanawiają się nad jej zakupem nie muszą również obawiać się o jej atrakcyjność wizualną, kozy oferowane są bowiem w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Co więcej, niektóre modele nie ograniczają się jedynie do pełnienia funkcji grzewczej, z powodzeniem można je bowiem wykorzystać również do pieczenia i gotowania. A jednak sprawność kozy może być porównywana z tą, która jest charakterystyczna dla tradycyjnego kominka, ciepło oddaje bowiem całą swoją powierzchnią. Osoby, które cenią sobie rozwiązania proekologiczne z pewnością zainteresują się kozami, których mocną stroną jest system dopalający spaliny, ten bowiem gwarantuje ich czystość. Warte podkreślenia jest i to, że kozę można zawsze zdementować i zainstalować ponownie.