Lista chętnie używanych urządzeń grzewczych systematycznie się poszerza i dziś sięgamy również po takie rozwiązania, które do niedawna mogły nam się jawić jako rozwiązania dość egzotyczne.
W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje piecyk opalany drewnem, a więc urządzenie, w przypadku którego to właśnie spalanie drewna wytwarza gorące powietrze, a tym samym przyczynia się do ogrzania często dość dużego pomieszczenia. Tu warto wspomnieć o tym, że powietrze krążące w przestrzeni, z jaką mamy do czynienia pomiędzy paleniskiem i obudową jest pobierane bezpośrednio z otoczenia. Bywa i tak, że piec dopuszcza jego pobieranie z zewnątrz. W takim przypadku powietrze wchodząc od podstawy kominka ogrzewa się w następstwie kontaktu z jego ściankami i dopiero wtedy jest wprowadzane do środowiska domowego. Sama dystrybucja ogrzanego powietrza do otoczenia również nie odbywa się w sposób przypadkowy. Zastosowanie znajdują tu oryginalne kratki nawiewne umieszczone z przodu. Jeśli istnieje taka możliwość, piecyk jest też wyposażony w przewody rurowe.
Rozwiązania tego typu są cenione bardzo wysoko, pozwalają bowiem na dostarczanie ogrzanego powietrza także do sąsiednich pomieszczeń, co w istotny sposób zwiększa funkcjonalność piecyka. Dystrybucja gorącego powietrza często odbywa się z wykorzystaniem konstrukcji naturalnej, choć istnieje też możliwość zastosowania w tym celu tak zwanej wentylacji wymuszonej. W takim przypadku wykorzystywane są wentylatory. Wymuszona wentylacja przewiduje zastosowanie specjalnego regulatora. Jego zadanie nie jest skomplikowane, polega bowiem na modelowaniu prędkości, z jaką przepływa powietrze. Prędkość ta jest zależna od jego temperatury. W piecach często pojawiają się również przepustnice wykorzystywane do kontrolowania tego, jaka ilość powietrza będzie wykorzystana w pierwszym, drugim oraz trzecim obiegu.
Lech Waloń
Prezes jednej z Łódzkich firm zajmujących się nowoczesnym wykończeniem domu.